start

Aktualności

Czwarta edycja międzynarodowej konferencji poświęconej stylom komunikacyjnym zakończona

04-12-2019

 

 

Uczestnicy przybyli do nas z różnych krajów jak Belgia, Czechy, Estonia, Grecja, Indie, Niemcy, Tajlandia, Tajwan, Rosja, Ukraina, Węgry i Włochy. Wysłuchać można było także prelegentów z Polski, którzy poza licznie reprezentowaną PWSZ w Krośnie przyjechali z Kielc, Opola czy Tarnowa.

W konferencji brali udział także wykładowcy i studenci Instytutu Humanistycznego i właśnie w ten sposób miałam okazję z zainteresowaniem wysłuchać części z nich.

W ramach konferencji zorganizowano trzy wykłady plenarne, a zagadnienia zostały podzielone na sześć sesji, z których każda składała się z trzech bądź czterech prezentacji, wszystkie ogólnie związane z tematem wiodącym tegorocznej konferencji  - Radical Thought - Radical Language - Radical Communication Style.  Sesje były następujące:

Politeness and Persuasion

Narrative Styles

Intercultural encounter style

Political discourse styles

Humour styles / Media Communication

Translation Styles.

Wykłady plenarne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pierwszy wykład, “Ethno-Comedy” between inclusion and exclusion: Comic hyper-types, their communicative practices and invitations to antagonistic receptions”, wygłosiła Helga Kotthoff, sesję popołudniową rozpoczął wykład Colina Swatridge’a „Hate Speech: Naming the Other”, a w drugi dzień konferencji wysłuchaliśmy ostatniego wykładu „Humor and Polarization”, który przygotowała Giselinde Kuipers. Wykładów plenarnych zostały nagrane i zamieszczone w serwisie YouTube, gdzie można ich wysłuchac pod powyższymi linkami. 

Osobiście wzięłam udział w dwóch ostatnich sesjach, dotyczących humoru i tłumaczeń. Sesje były bardzo ciekawe i dotyczyły zagadnień sięgających od niezamierzonego humoru, przez politykę i jej udziwnienie, po humor w polskich programach typu talk-show. Zaskakująco słuchało się rozmowy o humorze i polityce z punktu widzenia komunikacji  i językoznawstwa. Równie ciekawe były wykłady z sesji stylów tłumaczeń, które z pewnością przydadzą mi się w przyszłości, jako że studiuję obecnie na dwujęzykowych studiach dla tłumaczy. Wszyscy prelegenci byli bardzo dobrze przygotowani i gotowi udzielić odpowiedzi na zadawane po każdej prezentacji pytania.

Uczestnicy bardzo pozytywnie ocenili organizację oraz poziom merytoryczny konferencji.

Na zakończenie konferencji, prelegenci pojechali na wycieczkę do pobliskiej fabryki i pijalni czekolady w Korczynie. Takim słodkim akcentem zakończono całe wydarzenie.

 

Małgorzata Opałka

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito