start

Aktualności

Spotkanie informacyjne z przedstawicielem WKU Jasło w sprawie Legii Akademickiej

03-12-2019

 

 

 

5 grudnia br. odbędzie się spotkanie informacyjne z przedstawicielem WKU Jasło w sprawie Legii Akademickiej. Zapraszamy o godz. 13.00 do sali nr 106A, ul. Wyspiańskiego 20, Turaszówka.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej kontynuuje program „Legii Akademickiej”. Podobnie jak w dwóch poprzednich latach studenci mają możliwość odbycia przeszkolenia wojskowego. Program realizowany jest wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Program szkolenia teoretycznego obejmuje 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbędą się w formie wykładów, przeprowadzanych w salach PWSZ w Krośnie. Zakres tematyczny: wiedza z zakresu realizacji misji SZ RP (zasadnicze zadania), otoczenia międzynarodowego w aspekcie militarnym, zależności pomiędzy elementami systemu obronnego RP (cywilny i demokratyczny nadzór nad siłami zbrojnymi, w tym zwierzchnictwo) oraz umocowania prawnego zależności w ramach Sił Zbrojnych RP (podwładny – przełożony, dyscyplina wojskowa, odpowiedzialność karna i materialna).

Po zaliczeniu części teoretycznej student - ochotnik, po złożeniu wniosku do organów wojskowych, otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe – część praktyczną programu, która będzie realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych, jednostkach szkolnictwa wojskowego oraz ośrodkach szkoleniowych SZ RP w okresie tzw. przerwy wakacyjnej, w dwóch turach po 6 tygodni każda. Każda tura z kolei składa się z dwóch modułów:

- moduł szkolenia podstawowego trwający 21 dni, zakończony egzaminem i złożeniem przysięgi,

- moduł szkolenia podoficerskiego trwający 21 dni, zakończony egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.

Pozytywne zaliczenie pierwszego etapu szkolenia uprawnia do udziału w kursie podoficerskim. Po jego zaliczeniu, absolwent kursu otrzyma stopień kaprala rezerwy.

Legia Akademicka jest otwarta w równym stopniu dla studentów jak i studentek.

Za dzień szkolenia poligonowego student – ochotnik, jak każdy szeregowy, otrzyma 91,20 zł (czyli 3 830,40 zł netto w przypadku szkolenia trwającego 42 dni)

Wnioski o powołanie do odbycia przeszkolenia wojskowego w ramach projektu pilotażowego edukacji wojskowej studentów „Legia Akademicka” należy składać w Sekretariatach Instytutów 10 grudnia br.

Wzór wniosku

Dodatkowe informacje: mgr Marek Krzywonos – email:

 

 

 

Program pt. „Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej – część teoretyczna" jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito