start

Aktualności

Państwo Przebindowie otrzymali nagrodę Prezydenta Miasta Krosna za osiągnięcia w dziedzinie kultury

08-06-2018

 

 

 

 

Nagroda Prezydenta Miasta Krosna „Za zasługi dla Krosna” ustanowiona została Zarządzeniem Nr 399/04 z dnia 30 sierpnia 2004 r. Są nią honorowane osoby lub organizacje, które w szczególny sposób zasłużyły się miastu i przyczyniły do tego, że zostało ono zauważone w kraju i poza granicami.

 

7 czerwca 2018 roku Prezydent Miasta Krosna wręczył po raz kolejny nagrody za wybitne osiągnięcia. Uroczystość odbyła się w Sali Senackiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. W imieniu Prezydenta Piotra Przytockiego i Przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Kubita gości przywitał Zastępca Prezydenta Bronisław Baran. Wręczenie nagród inauguruje Dni Krosna - Miasta Szkła, które będą obchodzone w dniach 7-10 czerwca. Święto to jest okazją do zaprezentowania różnorodnych osiągnięć mieszkańców Krosna jak i uhonorowania osób, które zasłużyły się dla miasta.

 

Nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego otrzymali prof. dr hab. Grzegorz Przebinda, dr Leokadia Styrcz-Przebinda i mgr Igor Przebinda. W uzasadnieniu Zastępca Prezydenta Bronisław Baran powiedział:

 

Państwo Przebindowie związani są z Krosnem jako nauczyciele akademiccy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Są autorami jednego z najnowszych polskich przekładów powieści wszechczasów znakomitego rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”. Akcja promocyjna powieści miała miejsce w 2017 roku. W licznych wywiadach, rozmowach i spotkaniach autorskich Państwo Przebindowie przedstawiani byli jako osoby związane z Krosnem. Powieść „Mistrz i Małgorzata” w przekładzie Przebindów zyskała liczne pozytywne głosy krytyki. Wydanie przekładu arcydzieła Bułhakowa stało się wydarzeniem kulturalnym, również dla Krosna, a jego wyjątkowość będzie niewątpliwie oddziaływać w przyszłości na historię miasta.

 

 

 

 

Rektor PWSZ w Krośnie prof. Grzegorz Przebinda podziękował za przyznane wyróżnienie słowami:

 

Czcigodni Krośnianie,

jesteśmy z pochodzenia krakusami, teraz jednak i krośnianami, bo nimi się czujemy. Powieść „Mistrz i Małgorzata” dzieje się w paru przestrzeniach, ale zawsze miejskich: w Moskwie, Jerozolimie, Kijowie. Są jeszcze dwa miasta, w których bohaterowie czuliby się znakomicie: Kraków i Krosno. Jestem przekonany, że po krośnieńskich uliczkach mogliby spacerować bohaterowie Bułhakowa. Gdyby jeszcze spotkali tutaj ducha Roberta Wojciecha Portiusa, na pewno powstałaby z tego wielka literatura.

 

 

Dziękując żonie Leokadii Annie i synowi Igorowi za owocny trud przy tłumaczeniu powieści, dodał, że bez Krosna, gdzie dojrzewało to przedsięwzięcie, nie byłoby nowego, bardzo dobrze ocenionego przekładu „Mistrza i Małgorzaty”.

 

 

 

 

Medal „Za zasługi dla Krosna” otrzymali: architekt i urbanista Mieczysław Krukierek i krośnieński fotograf, muzyk i poeta Wacław Turek. Nagrody Prezydenta Miasta Krosna za szczególne osiągnięcia otrzymali m.in. artysta fotografik Łukasz Grudysz, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Krośnie Marianna Sereda , młoda wokalistka Aleksandra Kozubal, Pracownia Grafiki Tradycyjnej, historyk, bibliotekarz Marian Hubert Terlecki, Stowarzyszenie Teatr S.TR.A.C.H., Krzysztof Jakubowicz (Klub Sportowy BUDO), uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Krośnie z opiekunem mgr inż. Piotrem Bosiem i dyrektorem Bogdanem Adamskim, młode piłkarki Beniaminek Krosno Girls z trenerem Marcinem Maculskim, siatkarze Krosno GLASS Karpaty PWSZ z trenerem Jakubem Heimrotem i Andrzejem Hojnorem.

 

Uroczystość uświetniła swym występem pianistka Marianna Sereda.

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito