start

Aktualności

Wyróżnienie dla krośnieńskich rusycystek w konkursie recytatorskim literatury rosyjskiej w Sanoku

13-06-2017

 

2 czerwca 2017 roku, na Zamku w sanockim Muzeum Historycznym odbył się III Wojewódzki Konkurs Recytacji Literatury Rosyjskiej „Od Dostojewskiego do Jerofiejewa”.

Wzięły w nim udział dwie studentki z I roku dwujęzykowych studiów dla tłumaczy. Patrycja Blania oraz Aleksandra Gubała, zostały przygotowane do wystąpienia przez doktorów Bartosza Gołąbka oraz Adama Nowakowskiego. Panie, zgodnie z regulaminem konkursu wystąpiły z tekstami oryginalnymi oraz polskimi przekładami. Patrycja Blania recytowała - Полночь в Москве wybitnego rosyjskiego akmeisty, Osipa Mandelsztama. Aleksandra Gubała wystąpiła natomiast z zabawnym wierszem Багаж, uwielbianego przez rosyjskie dzieci Samuela Marszaka. W drugiej części wystąpienia obie panie recytowały  fragmenty prozy -  Mistrza i Małgorzaty Michaiła Bułhakowa w przekładzie rodziny Przebindów.

Oprócz naszych studentek w konkursie wystąpili również uczniowie z 11 szkół ponadgimnazjalnych  z regionu. Konkurs był podzielony na dwie kategorie: licea i szkoły wyższe. Poziom zaprezentowanej poezji był bardzo wysoki i z przyjemnością słuchało się recytacji.  

Patrycja Blania otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę - powieść "Mistrz i Małgorzata" w nowym przekładzie Grzegorza, Igora i Leokadii Przebindów. 

Po zakończeniu konkursy razem z koleżankami udałyśmy się do Sanockiego muzeum. Można tam zobaczyć wiele wspaniałych ikon oraz obrazy Beksińskiego, które na długo zapadają w pamięć.

relacja i zdjęcia
Magdalena Głód (I DSDT)

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito