start

Aktualności

Sprawozdanie studenckie z Akademickich Dni Nauki w Instytucie Humanistycznym

10-04-2017

W czwartek 23 marca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie rozpoczęły się Akademickie Dni Nauki. W Instytucie Humanistycznym zainaugurował je wykład „Poczuj pałer jak Skajtałer” wygłoszony przez panią profesor Alicję Witalisz. Wiodącym tematem były – jak sama nazwa wskazuje – anglicyzmy na stałe już (jak się wydaje) wpisane w język polski. Licznie przybyli uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, a także studenci PWSZ w Krośnie z dużym zainteresowaniem słuchali o zapożyczeniach z języka angielskiego. Co więcej – jednym z tematów była również pisownia słów angielskich, które coraz rzadziej są poddawane spolszczeniu. Po wykładzie głos ponownie zabrał dr Bartosz Gołąbek, Dyrektor Instytutu Humanistycznego, który odczytał wiersz autorstwa zmarłego niedawno Wojciecha Młynarskiego, dedykując artyście Akademickie Dni Nauki.

 

O godzinie 11.00 rozpoczęła się kolejna już edycja Krośnieńskiego Dyktanda PWSZ. Laureaci etapu szkolnego musieli się zmierzyć z arcytrudnym tekstem autorstwa dr hab. Kazimierza Sikory, w którym pojawiły się zarówno harde hobbity, jak też hoża hrabina Horpyna Żółkiewska i eks-Polak Heliodor Siódmak, donżuan i hulaka, jak również, nieco nieoczekiwanie, ale zgodnie z tytułem dyktanda (Wiosenne déjà vu) szarobura ropucha w żółto-zielone prążki, podjadająca z konserwy skumbrie.

 

Wkrótce poznamy wyniki dyktanda i dowiemy się, kto najlepiej poradziła sobie z tymi przeszkodami, gdyż „pozna smak tryumfu ten, kto się nie utopi w oparach utopii i łeb urwie ortograficznej hydrze”.

 

W tym samym czasie odbyły się liczne zajęcia warsztatowe. Uczniowie goszczący w progach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej mogli wybrać między innymi warsztaty dotyczące języka migowego, plastyki oraz tłumaczenia w ramach warsztatów translatorskich „Tłumaczu, tłumacz się sam!”. Wśród tych atrakcji przemykali studenci Międzynarodowej Komunikacji Językowej zbierając na gorąco wrażenia i opinie uczestników, a także pomagając w organizacji poczęstunku, który po takim wysiłku intelektualnym wszystkim był potrzebny. Gdy opary ortografii uleciały już z auli w ławkach zasiedli uczniowie i studenci zainteresowani wykładem profesora Józefa Ryżko „Specyfika żywienia osób aktywnych fizycznie i uprawiających sport”.

 

Komunikacja, doświadczenie, wiedza – tymi hasłami można podsumować pierwszy dzień Akademickich Dni Nauki zorganizowanych przez PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie.

 

 

Gabriela Polak, MKJ I

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito